Współcześnie chyba nikt nie wyobraża sobie funkcjonowania centrum przeładunkowego lub magazynu bez wózków widłowych. Szeroki wybór tych maszyn pozwala dobrać je stosownie do najróżniejszych zadań. Chcesz się dowiedzieć, gdzie najczęściej są używane wózki widłowe? Przeczytaj poniższy artykuł.

Wózek widłowy – maszyna wielozadaniowa

Sztaplarki, widlaki – to różne nazwy wózka widłowego, jaki znajduje zastosowanie zarówno w terenie, jak i w pomieszczeniach zamkniętych. W praktyce pojazdy te, w zależności od konstrukcji, bywają bardzo różne, tworząc szeroką kategorię maszyn. Najważniejsze jest to, że każdy z nich służy przede wszystkim do transportu i załadunku lub rozładunku towarów, najczęściej umieszczonych na paletach. Stanowią kluczowy element funkcjonowania współczesnej logistyki. Pozwalają na przewożenie przy jednym kursie większej partii towarów między poszczególnymi strefami obiektu lub od składu do pojazdu transportowego, tym samym odciążając fizycznie pracowników magazynu czy centrum logistycznego.

Rodzaje wózków widłowych

Obecnie wyróżniamy szereg różnych widlaków. Są to m.in. wózki widłowe:
  • boczne,
  • teleskopowe,
  • czołowe,
  • magazynowe,
  • terenowe.
Istniejące między nimi różnice są ważne z perspektywy wykorzystania. Jak można używać poszczególnych modeli sztaplarek?

Zastosowanie wózków

Najszerszy podział widlaków to ten na magazynowe i terenowe. Do pierwszych zaliczamy zarówno wózki widłowe boczne, jak i czołowe. To one najczęściej wykorzystywane są w zamkniętych pomieszczeniach – hurtowniach, magazynach i centrach przeładunkowych. Mają dostosowane napędy i koła do pracy na równej nawierzchni. Szybko i sprawnie poruszają się po obiekcie. Między nimi jednak również występują dość duże różnice. Widlaki czołowe mają karetkę z widłami położoną z przodu kabiny operatora. Jest to standardowe rozwiązanie, jakie znajduje zastosowanie w wielu magazynach. Dzięki temu są to tanie wózki widłowe, które spiszą się w większości przypadków. Bardziej zaawansowane są pojazdy, gdzie karetka została ustawiona bokiem względem kabiny obsługującego. Wózki widłowe boczne małe i mają tę przewagę nad czołowymi, że są zwrotniejsze i lepiej się sprawują w wąskich przestrzeniach. Dzięki temu, że wysięgniki mogą rozwijać się nawet do wysokości 25 metrów, chętnie wykorzystuje się je w magazynach wysokiego składowania. Natomiast wózki terenowe są pojazdami używanymi do pracy w terenie. Nie tylko na nierównym podłożu, ale i otwartych magazynach. Wśród nich znajdują się m.in. wózki teleskopowe. To zaawansowane rozwiązania. Nie mają typowych wideł, ale zostały wyposażone w wysięgniki teleskopowe. To oznacza, że mogą wykorzystywać nie tylko w widelec, ale i platformy do bocznego załadunku lub windy. Stąd też stosuje się je m.in. w rolnictwie, jak i w przemyśle – drzewnym lub budowlanym.

Podstawowe zadanie wózków widłowych

Mimo różnic konstrukcyjnych i branż, w których znajdują zastosowanie, zadania każdego z nich są takie same – zapewnienie szybkiego i skutecznego załadunku lub rozładunku towarów z pojazdów, jak i ułatwienie prac w magazynie. Dzięki odmiennym rozwiązaniom pozwalającym precyzyjnie ustawić palety i inne ładunki na naczepach, wysokich półkach i wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe, znacznie usprawniają cały proces zarządzania składem i logistykę.