Przed zakupem sztaplarki do obiektu, gdzie składuje się lub przeładowuje produkty na paletach, często pada pytanie – jaki napęd wybrać? Czy spalinowy? Czy może lepiej elektryczny? W tym artykule prezentujemy zalety wózków widłowych zasilanych akumulatorem. Dowiedz się, jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania i czemu warto je wybrać. Zapraszamy do czytania.

Elektryczne wózki magazynowe

Współczesne sztaplarki mogą być napędzane albo klasycznym silnikiem spalinowym, albo przez akumulator. Magazynowy wózek elektryczny wykorzystuje pojemną baterię, co oznacza, że wymaga regularnego ładowania. Mimo większych gabarytów ma on zalety, jakich nie sposób nie dostrzec.

Mniejsze koszty eksploatacji

Co do zasady – korzystanie z zasilania elektrycznego w wózkach widłowych wiąże się z niższym wydatkiem, szczególnie teraz, gdy odchodzi się od akumulatorów ołowiowych. Warto przyjrzeć się tym zmianom, by zrozumieć, czemu sztaplarki akumulatorowe zyskują coraz więcej zwolenników. Jeszcze do niedawna, w widlakach wykorzystywano przede wszystkim baterie ołowiowe. To wiązało się z dość dużym gabarytem, ale i pewnym ryzykiem korzystania, szczególnie przy wymianie akumulatora. To dlatego, że w jego skład wchodził m.in. kwas siarkowy, charakteryzujący się silnymi właściwościami żrącymi. Z drugiej strony – baterie ołowiowe odznaczała niższa żywotność – jeśli zostały one całkowicie rozładowane, konieczna była ich wymiana. Dlatego, kupując używane wózki widłowe elektryczne, warto zwrócić uwagę na rodzaj i stan akumulatora. Zaletą tego rozwiązania była duża masa – stanowiła ona nierzadko przeciwwagę dla podnoszonego ładunku. Współcześnie jednak sztaplarki coraz częściej wyposażane są w baterie litowo-jonowe. Cechuje je wyższa żywotność i tolerancja na procesy ładowania. To oznacza rzadszą konieczność wymiany tego komponentu. Co więcej – akumulatory litowo-jonowe są też po prostu wydajniejsze, gwarantując długą pracę między ładowaniami. Dzięki temu wózek elektryczny magazynowy częściej znajduje się „w ruchu” i nie wymaga postojów na ładowanie.

Duża stabilność pojazdu

Aby widlaki zapewniały bezpieczną i stabilną obsługę, konieczne bywa zastosowanie przeciwwagi. W przypadku urządzeń akumulatorowych to zazwyczaj bateria pełni tę funkcję, mimo że akumulatory litowo-jonowe są lżejsze od swoich ołowianych odpowiedników. Nie zmienia to faktu, że wymagają one dużo mniejszego dociążenia niż niektóre modele spalinowe. Tym samym, kupując taką maszynę, ma się pewność większej stabilizacji pojazdu.

Niskoemisyjne pod każdym względem

Tym, co również stanowi ogromną zaletę sztaplarek elektrycznych, jest fakt, że nie wykorzystują one żadnych paliw. Oznacza to brak spalin i niską emisję dźwięków. To szczególnie korzystne w przypadku pracy w zamkniętych pomieszczeniach. Tym samym akumulatorowe wózki magazynowe są bardziej ekologiczne i stwarzają przyjaźniejsze warunki pracy.

Oprócz tego wózki elektryczne

…wiążą się z niższymi cenami utrzymania. Nie chodzi tu tylko o koszt paliwa, ale i serwisowanie. Mimo że zakup elektrycznego wózka magazynowego zwykle stanowi spory wydatek, to w ostatecznym rozrachunku okazuje się bardzo ekonomiczny. Jak widać – urządzenia te mają liczne zalety, jakie sprawiają, że są doskonałym rozwiązaniem do magazynów i innych obiektów przemysłowych. Przekonaj się sam!