Jak zaoszczędzić, prowadząc firmę? Jednym ze sposobów jest np. kupowanie tanich i dobrych urządzeń. W tę filozofię wpisują się używane wózki widłowe. Problem w tym, że przy ich zakupie należy wykazywać się większą ostrożnością niż przy pozyskiwaniu nowego sprzętu. Można jednak sporządzić sobie pewną listę, która ułatwi nabycie i sprawi, że postawisz na właściwy produkt. Na co więc zwracać uwagę, gdy kupuje się używane wózki widłowe? Przekonaj się – przeczytaj poniższy artykuł i poznaj kilka uwag, jakie warto uwzględnić przed taką transakcją. Zachęcamy do lektury!

Jakie wózki widłowe dostępne są na rynku wtórnym?

Wśród używanych urządzeń można znaleźć pełen wybór sprzętów, jakie przydają się na obszarze magazynów i wszędzie tam, gdzie przewozi się towar na paletach (i nie tylko). W sprzedaży znajdziesz elektryczne, jak i spalinowe, np. gazowe, używane wózki widłowe. To jednak tylko napęd – poza tym jest cała gama sprzętów o odmiennej funkcjonalności. Wśród wózków używanych dostępne są m.in. takie pojazdy, jak:
  • teleskopowe,
  • boczne,
  • czołowe,
  • do wysokiego składowania.
Są to produkty różnych, renomowanych producentów, w tym Jungheinrich, BT, JLG oraz Hyster. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się także używane wózki widłowe Linde.

Używany wózek widłowy

Skontroluj urządzenia, jakie chcesz kupić

Oczywiście – mógłbyś przyjąć za pewnik, że oferta sprzedającego jest zgodna z prawdą, a sprzęt odpowiada dołączonemu opisowi. Zdecydowanie lepiej jednak jeszcze przed zakupem dokonać niewielkiej kontroli. Pomoże to uniknąć ewentualnych nieprzyjemności oraz uchroni przed dodatkowymi kosztami. Na co więc zwrócić uwagę, gdy kupuje się gazowy lub elektryczny używany wózek widłowy? Oto kilka punktów:

Przeprowadź kontrolę eksploatacyjną

Najważniejsze, aby dane urządzenie działało dokładnie tak, jak powinno, ze wszystkimi swoimi funkcjami. Nim więc zdecydujesz się dobić targu – sprawdź stan i funkcjonalność poszczególnych elementów wózka.

Skontroluj części

Każda maszyna, jaka działa np. na obszarze magazynu, z czasem ulega eksploatacji. Szczególnie elementy podlegające największym obciążeniom. Stąd też warto sprawdzić, czy w wybranym wózku widłowym dokonywano wymiany jakichś części oraz w jakim są one obecnie stanie. Jeśli pojazd został wyposażony w nowe komponenty – upewnij się, że są one zgodne z zaleceniami producenta.

Przejrzyj raporty serwisowe

Każdy wózek widłowy powinien być regularnie serwisowany, a z tych kontroli musi zostać sporządzony raport. Warto zapoznać się z pełną dokumentacją urządzenia – także z wynikiem kontroli maszyny oraz dokumentacją dotyczącą roboczogodzin. To daje pogląd na stan techniczny wybranego modelu.

Sprawdź, jak działa wózek

Zacznijmy od początku – zobacz, jak maszyna reaguje na zimny start. Później pozwól jej działać przez kilkanaście minut oraz wypróbuj funkcje hydrauliczne. Dzięki temu będziesz mógł sprawdzić, czy wszystkie układy pojazdu są szczelne. Warto przyjrzeć się również łańcuchom i innym elementom, podlegającym dużym obciążeniom, jak i reflektorom oraz akumulatorowi – szczególnie w przypadku wózków elektrycznych. Ostatecznie – przetestuj urządzenie, wykonując jazdę próbną. To pozwoli Ci przekonać się, w jakim jest stanie, jak działa układ kierowniczy i pozostałe elementy układu jezdnego. Podejmij świadomą decyzję!